Cestovatelský belgický deník dívčího týmu OA
Ve dnech 13. - 16. června 2022 studentky 3. ročníku OA Teplice (J. Al Gandari, B. Bešťáková, N. Buřtová, V. Matašeová, K. Řáhová a K. Vlasatá) společně s jejich vyučující Ing. Novotnou navštívily Belgii v rámci soutěže „Poznej EU“ pořádané KÚ Ústeckého kraje.
Cesta začala u budovy KÚ v Ústí nad Labem, kde se sešly vybrané školní týmy z celého Ústeckého kraje. Odtud autobus vystartoval a jel přes celé Německo do Belgie, a to přímo do nejstaršího univerzitního města Lovaně, kde studenti s jejich vyučujícími poznali místní památky a kulturu univerzitního města. Komentovaná prohlídka nás provedla historickou čtvrtí vybudovanou bekyněmi (zbožnými ženami, které pomáhaly chudým a nemocným), v níž v dnešní době sídlí místní univerzita a bydlí zde i její studenti, romantickými kanály řeky Dijle, kolem budovy knihovny, kostelů a nádherné, sochami zdobené radnice z poloviny 15. století. Během osobního volna jsme okusily i pochoutky města – poke bowl a zmrzlinu. Na známé pivo místního pivovaru Stella Artois už nezbylo místo ani zletilým výletníkům.
Po návštěvě Lovaně se naše výprava vydala do města Antverpy, kde jsme se ubytovali v hotelu a nabírali síly na druhý den.
Druhý den se školní týmy vydaly do jednoho z nejkrásnějších měst Belgie, tzv. „Benátek severu“, kde vznikl všem ekonomům známý název burza. V Bruggách jsme opět s paní průvodkyní našli kostel Panny Marie (v níž se nachází cenná socha Madony s dítětem od Michelangela), Baziliku Svaté krve (se vzácnou relikvií s Kristovou krví), věž Belfort, Dvůr bekyní a mnoho dalších památek. Naše dívčí skupina si prohlédla zákoutí na kanále Zwin, ochutnaly jsme belgické vafle a kávu.
Druhý den ovšem nekončil v Bruggách. Náš autobus se vydal do Gentu, dalšího krásného historického města, kde nás uchvátil hrad Gravensteen i nábřeží s bohatě zdobenými hanzovními domy. Bohužel jsme si již nestihly prohlédnout světoznámý Gentský oltář v katedrále s. Bavona.
Z Gentu se všichni účastníci výjezdu vrátili opět do Antverp, kde si navečer prošli město včetně diamantové uličky, hradu, katedrály, náměstí Grote Markt i přístavu. Někteří se svezli na ruském kole, my jsme raději ochutnaly pravé belgické hranolky a všichni jsme poznali belgickou kulturu – tentokrát tu podvečerní a noční.
Třetí a tedy poslední výletový den jsme se všichni vydali do hlavního města Belgie, Bruselu, hlavního cíle naší cesty. Nejprve jsme se prošli v krásném parku s palácem du Cinquantenaire spojeným s vítězným obloukem a poté dorazili do komplexu budov Evropského parlamentu. Tady nás přivítali čeští europoslanci Alexandr Vondra a Ondřej Knotek, kteří nás seznámili se svou prací, historií
a fungováním parlamentu a následně s námi diskutovali. Mohli jsme si také prohlédnout zasedací sál EP. Po návštěvě parlamentu s drobnými dárky od skupiny českých evropských poslanců jsme se spolu s učiteli podívali do Parlamentaria (parlamentního návštěvnického centra s interaktivními prvky). Klimatizované prostory pak nahradilo horko bruselských ulic, v nichž jsme objevovali významné bruselské stavby – například královský palác, kde jsme viděli výměnu stráží. Již mírně unavení studenti a učitelé se vydali z „Pahorku umění“ do centra města a prohlédli si katedrálu, náměstí Grand-Place s výstavnou radnicí a zlatem zdobenými gotickými domy. Brusel jsme nemohli opustit bez zhlédnutí čurajícího chlapečka zvaného Manneken Pis. Někteří nadšenci z řad studentů našli i modernější podobu čurající holčičky či psa. V osobním volnu bylo možné koupit suvenýry. My jsme nakoupily známé belgické pralinky.
Při zpáteční cestě naše severočeská výprava mohla ještě v podvečer obdivovat slavné Atomium, jež snad všechny uchvátilo svou podobou a velikostí.
Cestu domů nám zpestřil film. Dlouhou jízdu všichni účastníci přečkali v pořádku a návrat domů proběhl klidně.
Děkujeme zaměstnancům KÚ Ústeckého kraje, oběma europoslancům a CK Hambálek za možnost poznat práci EP, a rozšířit si tak znalosti o EU a také poznat krásná belgická města.
Za soutěžní tým OA Teplice Kristýna Vlasatá