Dnes jsem jako senátor

Publikováno:
senat2

Dnes jsem jako senátor. Takto zněl název další akce pořádané Nadačním fondem Modrá rybka, pod jehož záštitou se někteří studenti naší školy před nedávnem zúčastnili podobné akce s názvem Dnes jsem jako poslanec. Tentokrát jsme se studentkami a studenty zamířili v ústavní hierarchii ještě výš, a to do Senátu PČR. Akce proběhla 28. 3. 2023 přímo v sídle horní komory parlamentu.

Tentokrát se diskutovalo o zákonu, který se dotýká všech žáků a zaměstnanců škol – Zákonu o pedagogických pracovnících, konkrétně o zapojení odborníků z praxe do výuky.

Předseda senátního výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Mgr. Jiří Růžička nám na úvod představil podstatu a práci senátu. Popsal též své osobní zkušenosti a detailně a barvitě nám popsal cestu, kterou se člověk musí vydat, aby se mohl stát senátorem, a co jeho funkce obnáší. A mimo jiné jsme se dozvěděli, že senátoři po vystoupení svých kolegů netleskají, ale jemně poklepávají na svoje stolky. Tomuto nepsanému pravidlu jsem se tedy přizpůsobili i my.

Společně s dalšími školami jsme přednesli naše verze usnesení, jednotlivé pozměňovací návrhy zpravodajové ze všech škol představili a vysvětlili a poté studenti hlasovali jako opravdoví senátoři o jednotlivých bodech usnesení. V závěru naší „schůze“ bylo usnesení s odsouhlasenými pozměňovacími návrhy schváleno jako celek. Toto usnesení bude prostřednictvím Mgr. Jiřího Růžičky předneseno na výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

Naše poděkování patří nadačnímu fondu Modrá rybka, který nám umožnil zúčastnit se této konference. Už teď se těšíme na další ročník.

Nepřehlédněte

598e6e63-4996-4d27-a474-4d8aa8a18c0a

Fakulta strojní, Technické univerzity v Liberci (FS TUL) vyhlašuje SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ VÝUKOVÝ MODEL z oblasti techniky nebo přírodních věd. Soutěž podporuje především týmovost, tvůrčí a kreativní myšlení. Je možné využít dostupné spojovací…

367034f1-780a-4f8c-9b45-11cf66e11986

Sportovní kurz tříd S2 a V2A naší průmyslovky se stal nezapomenutelným zážitkem plným sportu, soutěží a týmové spolupráce. Žáci se během kurzu zapojili do různorodých aktivit, které rozvíjely jejich fyzickou kondici, ale také posílily jejich…

IMG_9985

…a odstartuje Olympijský festival u jezera Most! Krásné jezero s jednou z nejčistších vod u nás, olympijská atmosféra i nekončící sportovní možnosti! Takový bude Olympijský festival. Už se nemůžeme dočkat!