Dnes jsem jako senátor

Publikováno:
senat2

Dnes jsem jako senátor. Takto zněl název další akce pořádané Nadačním fondem Modrá rybka, pod jehož záštitou se někteří studenti naší školy před nedávnem zúčastnili podobné akce s názvem Dnes jsem jako poslanec. Tentokrát jsme se studentkami a studenty zamířili v ústavní hierarchii ještě výš, a to do Senátu PČR. Akce proběhla 28. 3. 2023 přímo v sídle horní komory parlamentu.

Tentokrát se diskutovalo o zákonu, který se dotýká všech žáků a zaměstnanců škol – Zákonu o pedagogických pracovnících, konkrétně o zapojení odborníků z praxe do výuky.

Předseda senátního výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Mgr. Jiří Růžička nám na úvod představil podstatu a práci senátu. Popsal též své osobní zkušenosti a detailně a barvitě nám popsal cestu, kterou se člověk musí vydat, aby se mohl stát senátorem, a co jeho funkce obnáší. A mimo jiné jsme se dozvěděli, že senátoři po vystoupení svých kolegů netleskají, ale jemně poklepávají na svoje stolky. Tomuto nepsanému pravidlu jsem se tedy přizpůsobili i my.

Společně s dalšími školami jsme přednesli naše verze usnesení, jednotlivé pozměňovací návrhy zpravodajové ze všech škol představili a vysvětlili a poté studenti hlasovali jako opravdoví senátoři o jednotlivých bodech usnesení. V závěru naší „schůze“ bylo usnesení s odsouhlasenými pozměňovacími návrhy schváleno jako celek. Toto usnesení bude prostřednictvím Mgr. Jiřího Růžičky předneseno na výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

Naše poděkování patří nadačnímu fondu Modrá rybka, který nám umožnil zúčastnit se této konference. Už teď se těšíme na další ročník.

Nepřehlédněte

6B1C11EA-F1CB-4E87-BA5D-B7BA505A1EF9_1_105_c

Do druhé poloviny se přehoupla stáž ve Švédsku, žáci si užívají zaměstnaneckých benefitů v luxusních švédských autoservisech, pracují v dílnách a učí se novým dovednostem, které jsou pro jejich profesní dráhu nezbytné. Ve volném čase závodí na…

70 let TUL oslavy

Technická univerzita v Liberci a její nejstarší Fakulta strojní letos slaví výročí 70 let od založení. Jubileum si nejrůznějšími akcemi připomíná po celý rok 2023. Těšit se můžete na workshopy, přednášky, koncerty, prohlídky laboratoří, výstavy,…

1

Průmyslováci, vyberete si z bohaté nabídky této tradiční akce? Můžete se zúčastnit se svou třídou dopoledne nebo využít večerní hodiny pro veřejnost. Těšíme se na vaše zážitky a fotografie.