Dnes jsem jako senátor

Publikováno:
senat2

Dnes jsem jako senátor. Takto zněl název další akce pořádané Nadačním fondem Modrá rybka, pod jehož záštitou se někteří studenti naší školy před nedávnem zúčastnili podobné akce s názvem Dnes jsem jako poslanec. Tentokrát jsme se studentkami a studenty zamířili v ústavní hierarchii ještě výš, a to do Senátu PČR. Akce proběhla 28. 3. 2023 přímo v sídle horní komory parlamentu.

Tentokrát se diskutovalo o zákonu, který se dotýká všech žáků a zaměstnanců škol – Zákonu o pedagogických pracovnících, konkrétně o zapojení odborníků z praxe do výuky.

Předseda senátního výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Mgr. Jiří Růžička nám na úvod představil podstatu a práci senátu. Popsal též své osobní zkušenosti a detailně a barvitě nám popsal cestu, kterou se člověk musí vydat, aby se mohl stát senátorem, a co jeho funkce obnáší. A mimo jiné jsme se dozvěděli, že senátoři po vystoupení svých kolegů netleskají, ale jemně poklepávají na svoje stolky. Tomuto nepsanému pravidlu jsem se tedy přizpůsobili i my.

Společně s dalšími školami jsme přednesli naše verze usnesení, jednotlivé pozměňovací návrhy zpravodajové ze všech škol představili a vysvětlili a poté studenti hlasovali jako opravdoví senátoři o jednotlivých bodech usnesení. V závěru naší „schůze“ bylo usnesení s odsouhlasenými pozměňovacími návrhy schváleno jako celek. Toto usnesení bude prostřednictvím Mgr. Jiřího Růžičky předneseno na výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

Naše poděkování patří nadačnímu fondu Modrá rybka, který nám umožnil zúčastnit se této konference. Už teď se těšíme na další ročník.

Nepřehlédněte

2024 03 26 Sudoku_soutěž HOP (kopie)

Milé žákyně, milí žáci, zveme vás na další ročník soutěže v luštění SUDOKU, tentokrát s organizační pomocí třídy S2. Soutěž se koná 26. 3. 2024 od 10 hod na SPŠ Teplice. Soutěžní tříčlenné týmy se musí přihlásit do 12. 3.2024 (QR kód v letáku níže).…

Z 3. roü. medaile na krku

Průmyslováci vybojovali účast čtyř týmů na zahájení Mistrovství světa. Z důvodu nemoci reprezentovaly v Praze jen týmy tři, někteří žáci však přijeli přímo z dovolené na horách. Po akreditaci a rozcvičení nás přivítalo O2 universum již připravené na…

IMG_8270

Ministr školství Mikuláš Bek rozhodl o prodloužení termínu pro podání přihlášky na střední školy o jeden den, tedy do 21. února 2024. Důvodem posunutí lhůty je snaha uvolnit případný stres uchazečů a rodičů, kteří ještě přihlášku s využitím nového…