Dnes jsem jako poslanec

Publikováno:
f32dd39b-573d-4e79-aa7c-832491ae1353

Úterý 14. 3. 2023 spojil některé aktivní studenty nejen z našich tří škol výjimečný zážitek. Na jeden den se spolu se žáky dalších škol z naší republiky vžili do role zákonodárců a přímo v jednacím sále Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky projednávali návrh Zákona o pedagogických pracovnících. Tuto studentskou konferenci s názvem „Dnes jsem jako poslanec” organizoval nadační fond Modrá rybka pod laskavou záštitou ministryně Heleny Langšádlové, poslankyně Olgy Richterové a poslanců Marka Výborného, Marka Bendy a Jana Berkiho.

Jednotlivé školy zaslaly s předstihem organizátorům pozměňovací návrhy k jednotlivým paragrafům, poté o nich v jednacím sále vášnivě debatovaly v rámci rozpravy. Po poradě jednotlivých poslaneckých klubů (myšleno škol) o jednotlivých návrzích hlasovaly. Pouze málo pozměňovacích návrhů bylo nakonec schváleno, a to zejména i proto, že mnozí své návrhy museli po konstruktivní debatě přehodnotit. V závěru znění zákona studenti nadpoloviční většinou schválili i s přijatými pozměňovacími návrhy a toto znění bude předáno poslancům. S cennými připomínkami často vystupoval pan poslanec Jan Berki a v závěru na dotazy týkající se práce zákonodárců trpělivě odpovídal pan poslanec Matěj Ondřej Havel.

Výměna názorů za řečnickým pultem byla jistě pro mnoho studentů adrenalinovým a nevšedním zážitkem, o to cennějším, že argumentace byla v zásadě konstruktivní. Kultivované projevy studentů a slušnost v jednání ocenili i přítomní poslanci s konstatováním, že mnozí zákonodárci by si ze studentů mohli vzít příklad.

Za tým pedagogů

Mgr. Josef Huf

Zprávičky — Pořady — Déčko — Česká televize (ceskatelevize.cz)

Nepřehlédněte

Brontosaurus foto

Dobrovolnické víkendovky plné zážitků. Více informací naleznete v přiloženém letáku. https://brontosaurus.cz/ Kdo se přidá?

Na svahu

Sérii lyžařských výcviků našich škol ukončuje třída stojařů a ajťáků z teplické průmyslovky. Dobré sněhové podmínky a dobrou stravu si užívají na svazích Harrachova v penzionu Tesla. Po týdnu na horách již lyžují úplně všichni včetně nováčků.…

IMG_7189

Žáci prvního ročníku oboru sociální činnost v rámci výuky sociální činnosti vyráběli velikonoční truhlíky. Materiál jsme získali z Technického klubu při ZŠ Bílina. Žáci si vyzkoušeli práci se dřevem, ergoterapii, kterou mohou následně využít při…